Bristolské graffiti sa skrývať nemusia

Autor: Simona Hasler-Krovinová | 25.6.2013 o 19:00 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  551x

Graffiti v Bristole žijú vlastným životom. Zasadené do tradičného urbánneho prostredia vyvstávajú z ponurosti a šedivosti okolostojacich budov.Nezostanú nepovšimnuté a citlivo sa prihovárajú aktuálnym a pomerne zrozumiteľným jazykom. Nadväzujú rozhovory s chodcami, dopravnými prostriedkami aj s okolitým milieu.

stromy.JPG

potkan.JPG

fazula.JPG

Právo na zmenu

Komunikujú cez vlastnú pestrosť ale i prostredníctvom nápadu. Poukazujú na inú možnú cestu, ktorá síce stojí v kontraste s minulosťou, ale napriek tomu s ňou dokáže koexistovať. Dva rozdielne svety už proti sebe nevedú vojnu, boj sa už dávno nenosí. Ide skôr o snahu rešpektovať vzájomné odlišnosti, nájsť/vycítiť ten správny stred. Nejde predsa o to, kto vyhrá, lež o právo na zmenu.

stare_nove.JPG

matka_dieta.JPG

Toto spolunažívanie minulosti a prítomnosti tu funguje priam ukážkovo. Akoby sa už nikto nad touto formou umenia nepozastavoval, dokonca ani strážcovia zákona nie. Veď graffiti zdobia aj samotnú policajnú stanicu. Čím si bristolské graffiti vyslúžili takýto rešpekt? Prečo sú Angličania natoľko otvorení pouličnej forme umenia? Alebo je to aj vo Veľkej Británii výsada len niekoľkých voľnomyšlienkárskych miest?

Graffiti, samozrejme, nezotrvávajú len na úrovni dekoratívnosti, no plnia aj istú spoločensko-politickú či ekologickú funkciu. Nielen ostrou farebnosťou poukazujú na zanedbané a už dávno „odpísané" mestské kúty (sú schopné zahniezdiť sa a prežiť aj v tých najpozabudnutejších a nezaujímavých zákutiach).

veverica_velka.JPG

ruka_kluc.JPG

bub.JPG

placuce_oko.JPG

hlava_mimozemstan.JPG

Reverse graffiti (tzv. prevrátené graffiti) sú menšie ale nemenej dôležité dielka, vychádzajúce z potreby upozorniť na momentálny stav mestského životného prostredia. Vzklíčia opačným spôsobom, teda nie nanášaním farieb/sprejov, lež čisteným plôch. Mestský smog tak predstavuje základný predpoklad pre ich existenciu. Kŕdeľ „vyčistených" vtákov a iné reverse graffiti plnia napríklad na známej grafiťáckej ulici Nelson Street až istú výchovnú funkciu.

reverse_graffiti.JPG

vtaky_kvety3.JPG

Našim dočasným bristolským prístavom sa stáva útočisko batôžkárov z celého sveta- Rock N Bowl Motel. Hostel umiestnený v špecifickej oblúkovitej budove z 30tych rokov minulého storočia stojí len niekoľko minút chôdze od centra mesta. Jeho spoločenskú miestnosť, schodisko ale aj priestory na bowling zdobia rozmanité graffiti, nesúce sa v podobnom duchu, aký vládne na známej Nelson Street a v jej okolí.

motel_zena.JPG

dievca_kvet.JPG

hostel_recepcia.JPG

Bristolskí turisti už nechodia po dávno vymretých galériách, ale hľadajú svoje živé umenie (svoju „message") v uliciach. Doslova po ňom pátrajú. A každý nový objav v sebe nesie čosi vzrušujúce a nové. Navyše sa dá takýmto nenúteným spôsobom dokonale preskúmať mesto, v ktorom práve ste.

Krátke leto v Anglicku

Posedávame v bristolskom Harbour a načúvame škrekotu čajok- pocit prinášajúci leto a more. Tento pocit v nás pretrváva počas celého pobytu v tomto otvorenom meste. Na námestíčku aj v prístave vyhrávajú pouliční muzikanti, nás zaujme dvojica s akordeónom a husľami. Kupujeme im po pive a sadáme si na vedľajšiu lavičku. Plecia natierame slnečným krémom, rozliate pivo z mojej sukne uschne v priebehu niekoľkých minút. Zaostrím zrak na mačacie hlavy podomnou a skúmam zahodené drobnosti nechceného sveta- vrchnáčik od piva, blyštiaci sa kúsok skla a rozbité lízatko.

V krčmičke na lodi servírujú tradičný skvasený jablkový mušt- cyder. Chutí sladko po zhnitých jablkách. Britský nečas sa premiestnil do strednej Európy, naši doma sa snažia akurát snažia ubrániť voči veľkej vode...

suciastky.JPG

cervena.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?