O neočakávanom človeku a Čiernej Hore na juhoamerický spôsob

Autor: Simona Hasler-Krovinová | 19.10.2011 o 17:30 | Karma článku: 5,50 | Prečítané:  940x

Štvrtá časť deväťdielnej cestopisnej reportáže z tohtoročnej Čiernej Hory: Ďalší deň sme už spolucestujúcimi Norberta a Vereny. Vezieme sa do končín kľukatiacej sa rieky Crnojeviće z veľkej časti porastenej takmer súvislým povrchom lekien. Lekná menia farby, takmer ako listy na jeseň, rieka pripomína skôr širokosiahlu step, po ktorej behajú stáda zebier a antilop, človek pri tomto božskom pohľade stráca prehľad o mieste a čase.

 

vyhlad_rieka_hory.JPG

 

lekna_detail.JPG

 

Kde to vlastne sme? Človek by niečo podobné v Európe takmer neočakával. Pre nami sa rozprestiera obrovská vodná plocha Skadarského jazera obklopená skalnatými vrchmi a mestečko Virpazar z diaľky pripomína len malý bezvýznamný zhlúčik domov.

Po ceste ženú miestni pastieri stádo kráv, musíme jazdiť opatrne a trpezlivo, cesta je úzka, ale nejakým zázrakom sa na ňu všetci pomestíme. Verena púšťa old-schoolový rakúsky psychadelický rock, slnko pomaly opäť zapadá, už začíname tušiť, že na nás čaká niečo neobyčajné.

 

vyhlad_detailnejsi.JPG

 

O neočakávanom človeku

Po ceste nám dochádzajú zásoby vody. Neostáva nič iné, len sa pristaviť pri malom stánku so skromnými suvenírmi. Predavač Nenad zdedil malý rodičovský kamenný dom a vinicu hneď blízko cesty.

Spoza oplotenej záhrady nám ponúka domácu rakiju, hroznovicu, ktorú nakoniec kupujeme ako prejav vďaky za pramenistú vodu a šťavnaté figy. Pripíjame si spolu na zdravie, dúfame, že z nej neoslepneme a Nenad nám následne prezrádza dôležitú časť svojho životného príbehu.

Nenad v preklade znamená neočakávaný. ,,Narodil som sa ako jednovaječné dvojča. Najprv prišiel na svet môj brat, mňa už neočakávali," smeje sa. Nenad trávi každé leto v kamennom dome a spoza oplotenej záhrady spoznáva ľudí z celého sveta. Suveníry sú však len šikovným zastieracím manévrom. ,,Posledné leto prešli okolo mojej záhrady autá tridsiatich dvoch národností," hovorí takmer vášnivo.

Celé dni sedí v záhrade pred domom a pozoruje okolo prechádzajúce autá. Svoj skutočný život automechanika vedie počas roka v ospanlivej Podgorici.

 

nenad_panorama.JPG

Nenadove suveníry

 

obkluka.JPG

Panoráma: výhľad na časť rieky Crnojeviće


O niekoľko kilometrov ďalej objavíme v dedinke Rijeka raj na zemi. Miesto kde je z hôr stekajúca Rijeka Crnojevića ešte poriadne ľadová a krištáľovo priezračná, miesto kde človek sem-tam zazrie malú drevenú loďku so slamenou strechou, miesto kde z protichodnej malej reštaurácie dolieha hlbinný spev Joan Baez.

Slnko ešte aj podvečer neuveriteľne pripeká, v reštaurácii vypijeme jedno pivko a potom pomaly vchádzame do ľadovej rieky. Joan Baez vystrieda mysteriózna talianska opera. Po kúpaní sa sedíme na teplých kameňoch, šúľame si tabak a spoločne prežívame surreálnu situáciu.

 

rijeka_kupanie_sa.JPG

 

Široko-ďaleko neexistuje žiadna iná reštaurácia, dokonca aj hotel stojaci na najatraktívnejšom mieste s neuveriteľným výhľadom je opustený a schátraný. Len nejaká mačka sa vyplaší, keď kráčame na jeho terasu. A ten výhľad, ten výhľad z hotelovej terasy patrí medzi tie najohromujúcejšie, aké človek počas svojho života zažije.

Veľa áut po ceste nestretávame, sme tomu vďační, no čudujeme sa. Ako to, že sú tieto končiny ešte natoľko nepovšimnuté a opustené?

 

velka_obkluka.JPG

 

vyhlad_pozdlz.JPG

---

Čierna Hora má modré oči

Budvianski žraloci majú hlad

Virpazar, miesto kde dozrievajú figy a všetko beží "ináč"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?