Levice sa čistili kvetmi a prevrátenými grafitmi

Autor: Simona Hasler-Krovinová | 8.5.2011 o 19:46 | (upravené 9.5.2011 o 7:29) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1340x

V sobotu 30. apríla zažila hŕstka zainteresovaných zelených nadšencov nultý ročník streetartového projektu "Čistá Práca", ktorého hlavným cieľom bolo poukázať na znečistené či nekultúrne mestské plochy prostredníctvom "malých" zásahov do urbánneho priestoru.

Práve formou Reverse Graffiti (RG) a Guerilla Gardening (GG) sa účastníci pokúsili komunikovať s levickou verejnosťou. O počiatočných krokoch, prekvapujúcich momentoch a záverečnom (ne)úspechu akcie nám porozprávali hlavné organizátorky Alica Záhorská a Miška Lukáčová z Nuts Studia.

Čo bolo pre vás prvým podnetom spraviť takúto čistiacu akciu a ako ste pri organizovaní postupovali?

Alica: Stačí ti krátka prechádzka po Leviciach. Toto vlastne platí pre všetky slovenské mestá, ale mojím domovom sú teraz Levice, preto som sa rozhodla, že namiesto večného frfľania treba radšej niečo spraviť. Samozrejme, nie je v mojich silách pravidelne upratovať a vysádzať kvety po celom meste, kvôli tomu som uprednostnila jednoduchšie gesto- takúto viac-menej jednorazovú urbánnu komunikáciu.

ruza_kachlicka.JPG

Nechýba tu niečo?

Na začiatku sme si vypichli miesta, okolo ktorých chodíme každý deň, a pritom nevnímame ich skutočný stav. Ľudia trávia viac času v uliciach mesta, v centre na peších zónach ako vo svojich záhradách, tak prečo to v meste nevyzerá tak ako v ich záhradách? Cieľom našej práce bolo, aby si obyvatelia Levíc všimli, že „táto stena by mohla byť čistejšia“ a „tuto by mohli rásť kvety“. Potom sme navrhli a vyrobili šablóny, cez ktoré sme namiesto striekania farby steny čistili. Dostali sme z Baumaxu odkvitnutejšie kvety ako sponzorský dar, tie však v skutočnosti potrebovali len trochu poliať, aby sa prebrali.

K Čistej Práci nás inšpiroval aj Deň Zeme. Akciu sa nám síce nepodarilo zorganizovať presne 22. apríla, hlavné však je, že bola venovaná Zemi a ľuďom, ktorým niektoré veci nie sú ukradnuté.

crepnik_popolnik_predtym.JPG

Niektoré levické črepníky si miestni obyvatelia mýlia s vedľajším smetným košom.

crepniky_burina_predtym.JPG

V iných rastie už len burina.

Kde ste sa dozvedeli o technike Reverse Graffiti a Guerilla Gardening? Stretli ste sa s nimi už aj na Slovensku?

Alica: Na techniky GG a RG som narazila na nete ešte na Vysokej škole, keď sme sa venovali alternatívnym formám marketingu ako napríklad ambient a guerrilla marketing, s čím súvisia aj rôzne outdoorové eventy - vynález moderných umelcov – ktorými sa v posledných rokoch nechali inšpirovať marketingoví mágovia. (napríklad Adidas)

Aby sme boli korektní a netvárili sa ako priekopníci, techniku Guerilla Gardeningu pravdepodobne vymyslel Angličan Richard Reynolds.Ten takto pravidelne skrášľuje Londýn. Nadchlo to veľa ľudí po celej Európe.

lalia_potom.JPG

Miška (vľavo) a Alica zasadili v socialistickom, zanedbanom črepníku ľaliu.

Na Slovensku sa takýmto akciám už tiež venujú nejakí nadšenci. Napríklad jedna takáto skupinka v Bratislave organizovala, zhodou okolností počas toho istého víkendu ako my, partizánske sadenie na počesť Medzinárodného dňa slnečníc. V Košiciach sa tiež venovali nezvyčajným zásahom do priestoru mesta, s tým rozdielom, že používali vlnu a doslova obštrikovávali stromy a rôzne predmety v meste.

Reverse Graffiti som našla pri obdivovaní streetartových stránok. Ich vynálezcu som ale nevypátrala.

cista_praca.JPG

Reverse Graffiti v Leviciach: táto stena je čistá ako ľalia!

Čistá práca mala byť ekologickou akciou. Použili ste čistiace prostriedky, ktoré vydrhli steny, ale neuškodili Matičke Z. ?

Alica: Zároveň s chemickými čistiacimi prostriedkami sme používali aj igelitové fólie, aby sa chemikálie nevsiakli do zeme. Najprv sme múry čistili podľa vopred navrhnutých šablón so zubnou kefkou a s tým- ktorým čistiacim prostriedkom Nakoniec ale vyhrala obyčajná drôtená kefa, ktorá dokázala najefektívnejšie a najrýchlejšie odstrániť špinu z múrov.

ruze_levicky_slon.JPG

Džungla pod Levickým slonom.

klinec_kachlicka.JPG

Parazit v mestskej dlažbe?

Na techniku Reverse Graffiti musí človek pravdepodobne vynaložiť veľa námahy, vyplatí sa to? Nebolo by lepšie využiť túto energiu na zbieranie odpadkov do igelitového vreca?

Alica: Dobrá otázka. Dôležité je ešte raz zopakovať, že my sme sa počas Čistej práce sústredili najmä na komunikáciu s verejnosťou. Celá akcia bola teda gestom, ktoré malo poukázať na rôzne nekultúrnosti nášho mesta. Na organizáciu zberu odpadu sa už podujme mestské zastupiteľstvo. Primátor nám prisľúbil, že na to zverbuje školy a venuje 1000 vriec

Miška: Áno, človek by mal energiu využiť aj na zbieranie odpadu, ale aj tomu musí predchádzať nejaký podnet. A práve to sme chceli dosiahnuť. Nejako ľudí inšpirovať.

Akým spôsobom podporilo vašu dobrovoľnícku akciu mesto Levice? Bola jeho podpora dostatočná?

Alica: Tešili sme sa, že ľudia v mestskom zastupiteľstve nám naše nápady odobrili a povolili nám zásahy na všetko, čo patrí mestu. Projekt ich celkom zaujal, nechali nás teda spraviť kampaň a sľúbili, že oni potom zorganizujú upratovanie.

zem_mestske_zastupitelstvo.JPG

Neskultúrnená zem pred budovou mestského zastupiteľstva v Leviciach.

otaznik.JPG

Zelený otáznik pre pána primátora.

Ako by si zhrnula úspech vášho nultého ročníka čo sa týka zúčastnených a komunikácie s verejnosťou?

Alica: Oficiálne prihlásených (čiže na Facebooku potvrdených) bolo 34, ďalších 44 uviedlo, že možno prídu. Nakoniec nás bolo sedemnásť. Ostatní nás hlavne virtuálne podporovali.

Verejnosť sme podľa mňa zaujali, obzerali si nás, aj sa vypytovali. Zatiaľ som sa teda nestretla s negatívnou spätnou väzbou. Jediné negatívne je to, že nám už niektoré kvietky stihli pokradnúť.

ludia.JPG

Viac ľudí podporovalo Čistú Prácu virtuálne ako naživo.

Zažili ste počas práce nejaké prekvapujúce momenty?

Alica: Ale áno, niekoľko ich bolo. Zaujímavé bolo, keď sa zrazu na pešej zóne zjavili policajti, poobzerali si nás, a keď si všimli, že za čistenie nás nemôžu vyhrešiť, išli ďalej. Potom sme mali príhodu s babkami, ktoré nás rovno vysmiali, že načo to tu sadíme, veď nám to aj tak všetko pokradnú. A mali pravdu.

Ako by ste na vašu akciu do budúcna oslovili aj ľudí z iných miest, ako by ste ich na takéto čistenie navodili?

Alica: Natočili sme video a plánujeme ho virtuálne šíriť po internete. Samozrejme, hovorené slovo je najsilnejší prostriedok, takže sa spoliehame aj na to, že ľudia o tom budú rozprávať. Zatiaľ sme sa stretli s pozitívnou spätnou väzbou. Napríklad decká (mimochodom šikovní mladí organizátori Lipnického festivalu Tlmačská Kalba) navrhli, že by chceli Čistú Prácu zaviesť aj na Lipníku. Ďalej členovia občianskeho združenia Klab, ktorí nám tiež pomáhali, chcú takúto akciu čoskoro organizovať už aj Piešťanoch.

Mojím ďalším krokom bude to, že na všetky svoje cesty po Slovensku si so sebou vždy zoberiem aj šablóny a drôtenú kefu. Takto chcem nenápadne šíriť našu myšlienku.

Miška: Dúfame, že fotky a video budú dostatočným lepidlom aj pre ľudí z iných miest.

crepnik_klince_potom.JPG

Črepníky po urbánnom zásahu.

crepnik_ruza_potom.JPG

Ruže namiesto cigaretových ohorkov, iniciatíva odspodu.

Čistú Prácu organizovalo pomerne čerstvo otvorené Nuts Studio, pre ktoré obe pracujete. Ako od jeho otvorenia vnímate svoje profesionálne smerovanie? Rozbehla sa vaša práca?

Alica: Ako v každom novom biznise to zo začiatku ide pomaly, ale stále máme čo robiť. Počet fanúšikov na facebookovej stránke stále rastie, objednávky pribúdajú, takže si myslím, že to bude fajn.

Miška: Áno, rozbehla. Veľmi sa tešíme, lebo sa to rozbieha dobrým smerom a dúfame, že to tak bude aj pokračovať. Ale vzhľadom na techniku a profesionalitu ľudí, ktorí sú súčasťou Nuts tímu to inak ani nemôže byť.

snehuliak.JPG

Kvety uprostred mesta? Nevídané!

Organizátori by nakoniec chceli poďakovať za pomoc občianskemu združeniu Klab, Nitrianskej predajni Baumax, ktorá im venovala strašne veľa zelene, Mikimu Székelymu za pomoc so šablónami, novému kubánskemu baru bez mena a všetkým čo sa zúčastnili.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?